Zahraničí


V čem může být život v zahraničí výhodnější a co přinese?

Jenom málokdo z nás má tu odvahu, vystoupit ze zažitých standardů a vyrazit jinam – tedy do zahraničí, kde by žil svůj nový život. Pro toho, kdo nad tím přemýšlí, jsme v naší redakci připravili článek o tom, proč je to výhodné a co nám takový život vlastně může přinést. Očekáváme, že díky němu přestane o této možnosti řada lidí jenom mluvit a skutečně jí půjde naproti.

Peníze jsou velkým lákadlem

Na mysli samozřejmě máme cestu do západních zemí, a to z toho důvodu, že ty jsou často spojovány s vyššími výdělky, a to jak pro kvalifikované, tak i nekvalifikované lidi. Ty nekvalifikované přijímají různé firmy téměř okamžitě, zatímco v rámci kvalifikované pracovní síly je třeba dokládat praxi, nebo složit testy. Každopádně mzdy mohou být i několikanásobně vyšší, než u nás, což je samozřejmě lákadlo číslo jedna a jeden z hlavních důvodů, proč to dané země vyrazit.

Na druhou stranu chceme být realisté a musíme říci, že s tímto pozitivem může souviset také negativum, to jsou vysoké životní náklady spojené třeba s bydlením i cestováním. Proto je dobré vše důkladněji promyslet. Na druhou stranu budete-li na tom stejně jako nyní, není důvod nevyrazit. Další pozitiva totiž přetrvávají.

Znalost další řeči

To hlavní, co vám pobyt v zahraničí může přinést, to je znalost další řeči. Může to být třeba Rakousko a Německo, kde se zdokonalíte v němčině. Stejně tak to může být Anglie nebo Spojené státy, kde ovládnete angličtinu. Nejenom, že to může a bude vaše vstupenka k lepší pozici, ale pokud se někdy vrátíte do Čech, je to vstupenka i k lepší pozici na našem území. Ostatně ideální příkladem jsou v tomto směru studenti a mnohé pořádané výměnné pobyty, které mají právě onen jediný cíl – zdokonalení-se v jazyku.

Ohledně znalostí můžete myslet i na vaše děti. Pravdou sice zůstává, že i u nás je několik dobrých středních a hlavně vysokých škol. Na druhou stranu prestiž těch zahraničních je mnohem větší. A pokud mu umožníte na dané škole studovat, otevíráte mu bránu do spokojeného pracovního života. A to jenom díky tomu, že dokáže na pohovoru předložit diplom právě z této konkrétní školy. I to je samozřejmě pozitivum, které sice nesouvisí přímo s námi, ale souvisí s další generací naší rodiny.

Poznejte jinou kulturu

Uneseni ale můžete být i zcela jiným kulturním prostředím. Možná i vy máte dost toho, jak si u nás lidé neustále závidí, jak si škodí, či jak si dělají naschvály. Ano, zde se úspěch neodpouští, zatímco na západě za něho budete obdivováni. Stejně tak si můžete rozšířit své obzory třeba v oblastech kultury, umění, hudby, divadel či architektury, jelikož co si budeme povídat, ty nejznámější muzea a galerie také najdeme na západ od nás. Nehledě třeba i na další dovednosti, jako vynikající francouzské jídlo, nebo módní styly v oblékání.


Ty nejvlivnější zahraniční lidé

Na naší planetě žije více než 10 miliard lidí. Rozhodně ale neplatí, že by si všichni byli rovni. V tomto směru jsou zde nejenom národností, nebo ekonomické rozdíly, ale jsouce i rozdíly vlivu. A v tomto směru vzniká každoročně několik žebříčků, které mají poukázat na to, kdo je vlastně v celém světě osobou nejvlivnější. Nikoho z Čech samozřejmě nečekejte, jelikož všechny osoby jsou národnosti zahraniční. Logicky také souvisí s největšími velmocemi na světě. A jelikož nám toto téma přišlo v redakci zajímavé a je dobré vědět, koho vlastně každý z nás musí poslouchat, pojďme se na ty nejvlivnější podívat.

Začínáme kde jinde než v Rusku

Nejvlivnější osobu najdeme v Rusku a jak už mnozí tuší, je to samozřejmě současný prezident této země, a to Vladimír Putin. Ten je v této zemi považován za politika, který se nebojí jasně a rychle rozhodnout v populárních, ale i nepopulárních otázkách. Jeho rozhodnutí samozřejmě mají přesah až do zahraničí a celého světa, čímž je považován za nejvlivnějšího muže na naší planetě. Ostatně je to dáno i tím, jak velká mocnost za ním vlastně stojí a co by mohlo znamenat, pokud by se s ním někdo pustil do skutečně tvrdé rozepře, která by nebyla vedenou formou diplomatického vyjednávání.

Druhým je Ben Bernanke

Ačkoliv toto jméno nám možná nemusí nic říkat, zpravodajci a zahraniční komentátoři jasně vědí, o kom je řeč. Jeho kořeny bychom hledali v USA a jedná se o ředitele americké centrální banky. Tím, co dokáže ovlivnit a jak jeho slova nebo rozhodnutí mohou zahýbat celosvětovou ekonomikou, se právem řadí na druhé místo žebříčku – kde paradoxně není tak očekávaný Barack Obama. Vliv tohoto prezidenta na celý svět zkrátka není tak velký, jako u tohoto člověka, spravujícího (s nadsázkou) celosvětové finance. Právě on může mít na svědomí budoucí vývoj ekonomiky.

Na třetím místě je Angela Merkelová

Třetí místo má Angela Merkelová, tedy známá německá kancléřka, která v rámci svého postavení nerozhoduje pouze v rámci samotného Německa, ale je jí samozřejmě celkově dávána do rukou moc nad celou Evropou – tedy s ohledem na EU. Díky tomu má ve světě také velmi výjimečné postavení a spadá tak mezi TOP 3 osoby, které mají na rozhodování o tom, kam současný svět spěje, největší vliv. Často je přirovnávána právě k Putinovi, a to pro své některé přímočaré názory.

Pokud bychom jmenovali dále, dostaneme se konečně ke čtvrté nejvlivnější osobě, kterou je tolik očekávaný americký prezident Barack Obama. Ačkoliv v minulosti byl jeho vliv větší, postupem času začíná klesat. A to hlavně pro řadu problémů v samotném Washingtonu. Za ním se poté nachází třeba šéf Evropské centrální banky Mario Draghi, nebo také Si Ťin-pching. Ten je novým čínským vůdcem. Tato země má samozřejmě vzhledem ke svému vlivu také své místo minimálně v žebříčku nejvlivnějších 10 lidí také jisté.