Technologie


Těhotenství a genetické testy

Ačkoliv má v dnešní době mnoho párů problémy otěhotnět, neznamená to, že se jim to nakonec nepodaří. V daném směru ale platí, že těhotenství rozhodně nemůže přinášet další rizika. Řada z nich je spojena hlavně s genetikou, a to nejenom s tím, co zdědíme, ale i s případnými genetickými mutacemi a problémy. A ty se snaží současní lékaři eliminovat hned v začátku, a to pomocí testů. Největší problémy, které v současném dětském světě existují, to jsou četné syndromy, jako třeba Downův syndrom, ale i řada podobných. V takových případech se dítě může narodit postižené a to jenom vlivem toho, že z hlediska genetických vlastností došlo k nějaké vadě.

Jak může být matka i dítě testovány?

Dnes je nejvyužívanější možností takzvaný prenatální test, který je využíván právě v době, kdy je samotná matka těhotná a tedy plod jako takový se vyvíjí. Jedním z prvních testů, který je v daném směru vykonáván, je prvotrimestrální screening. Ten je poměrně jednoduchý, jelikož dojde k prvním krevním odběrům, které jsou následně testovány v laboratoři. Čím bývá doplněný, to je také speciální ultrazvuk, který má vliv na to, aby byl výsledek testu skutečně co nejvíce objektivní a došlo ke skutečnému odhalení všech případných genetických poruch. Právě tento genetický test je nejprůkaznější, pokud chce lékař odhalit takzvaný Downův syndrom.

Tím ale série testů nekončí, jelikož postupem času může být matka pozvána také na genetické konzultace, v rámci kterých se může řešit její rodina a to, zda někteří její členové neměnili případné genetické poruchy, které by v daném směru ovlivňovaly plod. Některé z těch známých dnes mohou být tak zajímavé, že se mohou dostavit pouze u mužů, jiné pouze u žen a dalších takzvaně ob-těhotenství. Stejně tak ale může být genetická konzultace nutná u žen starších, a to těch, které otěhotní ve věku 45 let a více. Zde totiž už hrozí případné rizika a tak je třeba zaměřit se na to, aby byla eliminována.

Takzvaná amniocentéza bývá nebezpečná

Dalším testem je amniocentéza, při které nedochází k odběru krve, ale dochází při ní k odběru plodové vody. V souvislosti s tímto testem je třeba říci, že může být poměrně nebezpečný, jelikož se v minulosti vyskytlo mnoho případů, kdy vlivem daného testu žena potratila. Na druhou stranu dokáže případnou vadu najít velmi dobře. S rizikovostí ale souvisí to, že vždy záleží na konkrétním lékaři, zda ho bude vyžadovat, nebo nikoliv. Nejčastěji je využíván hlavně ve chvíli, kdy má lékař pochybnosti.

Který test je ale vyžadován téměř vždy, to je takzvaný generický ultrazvuk. Jeho pomocí nejsou přímo zjišťovány konkrétní syndromy, ale spíše přímá nejenom genetická poškození vnitřních orgánů, jako třeba mozku, nebo srdce. Dané vyšetření probíhá téměř vždy okolo dvacátého týdne těhotenství, a to pro největší průkaznost případných výsledků. Samozřejmě s vývojem moderních technologií, jako je i 3D ultrazvuk jsou výsledky stále lepší a lepší.


Technologie budoucnosti v oblasti automobilů

Auto je dnes samozřejmou součástí našeho života a vlastní ho skutečně téměř každý. Samozřejmě velká většina z nás má pouze klasický automobil, jezdící na naftu, benzin nebo zemní plyn či jiná ekologická paliva. Co je první technologií, které s budoucností souvisí, to je právě pohon. Zatímco před několika lety to byl hlavně elektropohon, který byl tolik propagován, dnes jsou to spíše automobily hybridní. Ta nabídnou nízkou spotřebu, nízkou cenu i onu potřebnou ochranu přírody. K tomu přidejte jakoukoliv dojemnost a vyjde vám, že tato technologie bude v budoucnu tou nejvyužívanější, pokud ve světě klasických elektromobilů nepřijde skutečný zlom v tom, že budou fungovat dle přání zákazníka – s ohledem na dojezd a praktičnost.

Auta si sama přivolají pomoc

Poměrně zajímavou cestou jsou i automobilové systémy, které si sami umí zavolat pomoc. Jedná se o systém s názvem eCall, za který lobuje také EU. I proto prosazuje, aby byl v nových automobilech naprostým standardem. Princip je přitom jednoduchý, jelikož jakmile daný systém detekuje případnou nehodu, automaticky přivolá lékařskou pomoc. V tomto směru tak může ušetřit drahocenné sekundy, ale stejně tak i dlouhé desítky minut, pokud se nehoda stane na ne příliš využívané silnici. Co je samozřejmostí daného systému, to je také přesná lokalizace vozu, což eliminuje složité navádění posádky záchranné služby.

Ještě o něco sofistikovanější systém je ten, kdy budou jednotlivá auta komunikovat přímo mezi sebou. To je využitelné třeba na dálnicích, kdy se tak dá automaticky monitorovat to, jaká situace se nachází před námi. Systém prvního auta, které dojede třeba ke koloně nebo nehodě dá automaticky zprávu těm, které jedou za ním. Řidič tedy ví o nepředvídatelné situaci a přizpůsobí tomu svou jízdu včas. Systémy mají dle zkoumání snížit nehodovost na dálnicích o i 80 procent.

Auta jedoucí sama

S nejzajímavější technologickou novinkou však před lety přišel IT gigant, a to společnost Google. Ta totiž oznámila, že bude vyrábět zcela soběstačné auto- Tedy takové, které nebude třeba nutné řídit, jelikož systémy a řada kamer se postarají o to, aby se vůz řídil zcela automaticky. A to s ohledem na aktuální směr silnice, okolní vozidla, nebo potřebnou rychlost. Samozřejmě daný systém vychází z těch aktuálně běžných, jako je detektor přejetí čáry, nebo třeba adaptivní tempomat, či automatické brzdění v případě rizika kolize. Google však zcela systémy inovoval a tak neustále testuje a testuje a první výsledky hovoří velmi pozitivně.

S tímto systémem souvisí třeba i výzkumný projekt, který nese název Sartre. I ten staví na tom, že by auta měla jezdit automaticky, tedy sama. Nikoliv však po celou dobu, ale pouze takzvaně ve vláčku. Auta by se tak jednoduše řadila na silnici za sebe a systém by automaticky hlídal vozidlo před naším vozem. Udržoval by nejenom směr, ale i samozřejmě i rychlost a optimální rozestupy. Ideální pro bezpečnost a plynulost jízdy, ale i menší námahu pro samotného řidiče a jeho koncentraci.


Technologie budoucnosti pro poznání vesmíru

Vesmír je pro lidstvo skutečně unikátním cílem a tak je jasné, že každý z nás touží po tom dozvědět se o něm co nejvíce. Samozřejmě v minulosti se objevila řada šťastlivců, kteří měli tu možnost a krásy tohoto prostředí poznat. Dnes už se samozřejmě plánují i komerční lety, ale ty nejsou to hlavní, co by nás mělo v budoucnu čekat. Pojďme se podívat na technologie budoucnosti, které jsou v souvislosti s poznáváním vesmíru v plánu.

Unikátní sondy a družice

Současná technologie je stále omezena svými možnostmi, což logicky znamená, že se ne vždy dostaneme až tam, co chceme. To by mělo být změněno, jelikož Američané už v roce 2006 vypustili sondu, která nese název New Horizons. Její úkol je jasný, a to dorazit až nejvzdálenější planetě, kterou je Pluto. Vše zatím postupuje podle plánu, jelikož v lednu se sonda začala k planetě přibližovat. Cílem by mělo být nejenom zmapování této planety, ale logicky i vyzkoušení technologie, která by měla v budoucnu fungovat i při mapování dalších, třeba i vzdálenějších planet.

S tím totiž souvisí i činnost družice, která nese název Kepler. Její úkol je zcela jasný, a to vyhledávání nejenom nových planet, ale i vyhledávání zcela nových vesmírů. V tomto ohledu mají vědci jasné cíle, a to takové, že by se jim mělo podařit objevit až 50 zcela nových planet. Postup je přitom velmi zajímavý, a to pozorování jasu u vybraných hvězd, čímž se dokáže, že ji může jiná planeta stínit.

Putování za zrozením vesmíru

Co samozřejmě láká také, to je cesta za zrozením vesmíru, které můžeme zmapovat jenom tak, že ho budeme dlouhodobě pozorovat. Aktuálně je hlavním zdrojem dat Hubbleův teleskop. Ten však bude nahrazen a postará se o to unikátní projekt, kterým je Teleskop James Webb. Jedná se o skutečně unikátní teleskop s životností 10 let, který má za cíl vesmír mapovat skutečně důkladně, a to s využitím těch nejmodernějších technologií, kterými se současný teleskop logicky pyšnit nemůže. Primárním cílem bude poté pozorování prvních hvězd vesmíru, jelikož právě ty mohou o původu říci nejvíce. A kdy se první data budou posílat na zemi? Bude tomu v roce 2018.

Létáme na Mars i Měsíc

Poměrně zajímavé vize budoucnosti jsou poté spojeny s cestováním na měsíc, ale také na Mars. Nutno říci, že podobné plány jsou známé již desítky let, ale jejich realizace je poměrně náročná. Pokud bychom si zmapovali některé plánované mise, tak Evropská kosmická agentura plánuje třeba cesty s názvem ExoMars , NEXT nebo Mars Sample Return. Podobná plány má ale i NASA, které mluví o vyslání člověka na Měsíc, stejně jako o přistání lidí na Marsu, nebo má v plánu i pilotované lety na venuši, Jupiter či jeho měsíce. Vše je ale stále hudbou budoucnosti a je třeba počítat s tím, že některé projekty končí, opět se obnovují, nebo jsou neustále inovovány, či je posouván termín startů. A to třeba i vlivem katastrof, které jsou s lety do vesmíru spojeny.