Technologie budoucnosti v oblasti automobilů

Technologie budoucnosti v oblasti automobilů

Auto je dnes samozřejmou součástí našeho života a vlastní ho skutečně téměř každý. Samozřejmě velká většina z nás má pouze klasický automobil, jezdící na naftu, benzin nebo zemní plyn či jiná ekologická paliva. Co je první technologií, které s budoucností souvisí, to je právě pohon. Zatímco před několika lety to byl hlavně elektropohon, který byl tolik propagován, dnes jsou to spíše automobily hybridní. Ta nabídnou nízkou spotřebu, nízkou cenu i onu potřebnou ochranu přírody. K tomu přidejte jakoukoliv dojemnost a vyjde vám, že tato technologie bude v budoucnu tou nejvyužívanější, pokud ve světě klasických elektromobilů nepřijde skutečný zlom v tom, že budou fungovat dle přání zákazníka – s ohledem na dojezd a praktičnost.

Auta si sama přivolají pomoc

Poměrně zajímavou cestou jsou i automobilové systémy, které si sami umí zavolat pomoc. Jedná se o systém s názvem eCall, za který lobuje také EU. I proto prosazuje, aby byl v nových automobilech naprostým standardem. Princip je přitom jednoduchý, jelikož jakmile daný systém detekuje případnou nehodu, automaticky přivolá lékařskou pomoc. V tomto směru tak může ušetřit drahocenné sekundy, ale stejně tak i dlouhé desítky minut, pokud se nehoda stane na ne příliš využívané silnici. Co je samozřejmostí daného systému, to je také přesná lokalizace vozu, což eliminuje složité navádění posádky záchranné služby.

Ještě o něco sofistikovanější systém je ten, kdy budou jednotlivá auta komunikovat přímo mezi sebou. To je využitelné třeba na dálnicích, kdy se tak dá automaticky monitorovat to, jaká situace se nachází před námi. Systém prvního auta, které dojede třeba ke koloně nebo nehodě dá automaticky zprávu těm, které jedou za ním. Řidič tedy ví o nepředvídatelné situaci a přizpůsobí tomu svou jízdu včas. Systémy mají dle zkoumání snížit nehodovost na dálnicích o i 80 procent.

Auta jedoucí sama

S nejzajímavější technologickou novinkou však před lety přišel IT gigant, a to společnost Google. Ta totiž oznámila, že bude vyrábět zcela soběstačné auto- Tedy takové, které nebude třeba nutné řídit, jelikož systémy a řada kamer se postarají o to, aby se vůz řídil zcela automaticky. A to s ohledem na aktuální směr silnice, okolní vozidla, nebo potřebnou rychlost. Samozřejmě daný systém vychází z těch aktuálně běžných, jako je detektor přejetí čáry, nebo třeba adaptivní tempomat, či automatické brzdění v případě rizika kolize. Google však zcela systémy inovoval a tak neustále testuje a testuje a první výsledky hovoří velmi pozitivně.

S tímto systémem souvisí třeba i výzkumný projekt, který nese název Sartre. I ten staví na tom, že by auta měla jezdit automaticky, tedy sama. Nikoliv však po celou dobu, ale pouze takzvaně ve vláčku. Auta by se tak jednoduše řadila na silnici za sebe a systém by automaticky hlídal vozidlo před naším vozem. Udržoval by nejenom směr, ale i samozřejmě i rychlost a optimální rozestupy. Ideální pro bezpečnost a plynulost jízdy, ale i menší námahu pro samotného řidiče a jeho koncentraci.