Technologie budoucnosti pro poznání vesmíru

Technologie budoucnosti pro poznání vesmíru

Vesmír je pro lidstvo skutečně unikátním cílem a tak je jasné, že každý z nás touží po tom dozvědět se o něm co nejvíce. Samozřejmě v minulosti se objevila řada šťastlivců, kteří měli tu možnost a krásy tohoto prostředí poznat. Dnes už se samozřejmě plánují i komerční lety, ale ty nejsou to hlavní, co by nás mělo v budoucnu čekat. Pojďme se podívat na technologie budoucnosti, které jsou v souvislosti s poznáváním vesmíru v plánu.

Unikátní sondy a družice

Současná technologie je stále omezena svými možnostmi, což logicky znamená, že se ne vždy dostaneme až tam, co chceme. To by mělo být změněno, jelikož Američané už v roce 2006 vypustili sondu, která nese název New Horizons. Její úkol je jasný, a to dorazit až nejvzdálenější planetě, kterou je Pluto. Vše zatím postupuje podle plánu, jelikož v lednu se sonda začala k planetě přibližovat. Cílem by mělo být nejenom zmapování této planety, ale logicky i vyzkoušení technologie, která by měla v budoucnu fungovat i při mapování dalších, třeba i vzdálenějších planet.

S tím totiž souvisí i činnost družice, která nese název Kepler. Její úkol je zcela jasný, a to vyhledávání nejenom nových planet, ale i vyhledávání zcela nových vesmírů. V tomto ohledu mají vědci jasné cíle, a to takové, že by se jim mělo podařit objevit až 50 zcela nových planet. Postup je přitom velmi zajímavý, a to pozorování jasu u vybraných hvězd, čímž se dokáže, že ji může jiná planeta stínit.

Putování za zrozením vesmíru

Co samozřejmě láká také, to je cesta za zrozením vesmíru, které můžeme zmapovat jenom tak, že ho budeme dlouhodobě pozorovat. Aktuálně je hlavním zdrojem dat Hubbleův teleskop. Ten však bude nahrazen a postará se o to unikátní projekt, kterým je Teleskop James Webb. Jedná se o skutečně unikátní teleskop s životností 10 let, který má za cíl vesmír mapovat skutečně důkladně, a to s využitím těch nejmodernějších technologií, kterými se současný teleskop logicky pyšnit nemůže. Primárním cílem bude poté pozorování prvních hvězd vesmíru, jelikož právě ty mohou o původu říci nejvíce. A kdy se první data budou posílat na zemi? Bude tomu v roce 2018.

Létáme na Mars i Měsíc

Poměrně zajímavé vize budoucnosti jsou poté spojeny s cestováním na měsíc, ale také na Mars. Nutno říci, že podobné plány jsou známé již desítky let, ale jejich realizace je poměrně náročná. Pokud bychom si zmapovali některé plánované mise, tak Evropská kosmická agentura plánuje třeba cesty s názvem ExoMars , NEXT nebo Mars Sample Return. Podobná plány má ale i NASA, které mluví o vyslání člověka na Měsíc, stejně jako o přistání lidí na Marsu, nebo má v plánu i pilotované lety na venuši, Jupiter či jeho měsíce. Vše je ale stále hudbou budoucnosti a je třeba počítat s tím, že některé projekty končí, opět se obnovují, nebo jsou neustále inovovány, či je posouván termín startů. A to třeba i vlivem katastrof, které jsou s lety do vesmíru spojeny.