Jak najít finance na rozjezd podnikání?

Jak najít finance na rozjezd podnikání?

Podnikatelský nápad může mít v dnešní době skutečně každý. Říká se totiž, že ten v podnikání vlastně nic neznamená, jelikož mnohem důležitější je jeho následná realizace. V daném směru jsou třeba hlavně peníze, a ne každý podnikatel je zvládá sehnat. V dnešním článku se tak podíváme na možnosti toho, jak svůj podnikatelský nápad nejlépe financovat.

Jednou z možností je investor

Ten je samozřejmě poptáván nejvíce, a to hlavně z toho důvodu, že rizika spojené se ztrátou peněz jdou plně na něho samotného. V daném směru tak můžeme říci, že podnikatel kromě času neztratí vůbec nic, zatímco o peníze přijde investor. Najít toho správného dnes nemusí být zase až tak složité, jelikož existuje mnoho podnikatelských klubů, stejně tak jako mnoho kontaktů, podobně jako firem, které v rámci svých aktivit poskytují právě kapitál na rozvoj zajímavých a často nadějných podnikatelských nápadů. Samotné vyjednávání už bývá individuální, ale s čím je třeba počítat, to je fakt, že investor bude chtít podíl ve firmě. A to samozřejmě po celou dobu, kdy bude daná firma podnikat.

Mezi stejnou skupinu, jako je investor, patří také takzvané FFF investice. Jedná se o počáteční písmena anglických slovíček, a to rodina, přátelé a „blázni“. Tento model je velmi úspěšný a oblíbený hlavně v USA, kde rodina velmi obětavě pomáhá v rozvoji podnikání v rámci rodinných byznysů. U nás tolik rozšířený není, jelikož zde máme nejenom nízké platy, ale málokdo chce nést riziko neúspěchu.

Pomoci může i půjčka

Další možností, jak získat peníze, může být půjčka. Ta je ideální ve chvíli, kdy si plánujete opravdu brzký rozjezd a tak budete mít dostatek financí na splátky. Výhoda této možnosti je samozřejmě zřejmá, a to taková, že v budoucnu nebudete muset platit jakékoliv podíly případným investorům, jelikož vše, co vyděláte, zůstane vám samotným. Negativem logicky může být nejenom riziko spojené s neúspěchem, kdy se zadlužíte, ale stejně tak může být rizikem i to, že budete platit vysoké úroky.

Tuto variantu je možné kombinovat třeba i s vlastními úsporami, které jsou také jednou z ideálních možností, jak rozjezd financovat. Riziko toho, že o ně přijdete, zde samozřejmě je, ale na druhou stranu se není třeba bát úroků, nebo snad toho, že se zadlužíte.

Nechte si nápad zaplatit

Velmi dobrou cestou poslední doby je i to, že se vám lidé na nápad složí. Známý je v tomto ohledu zahraniční projekt KickStarter, který už pomohl realizovat stovky podnikatelských nápadů. Lidé vám zkrátka dají peníze výměnou doslova za cokoliv – třeba produkt, který získají v budoucnu zdarma. Kromě podnikatelských nápadů jsou ale tímto způsobem financovány třeba i expedice různých nadšenců, kde odměnou není nic jiného, než třeba zprostředkované zážitky, které jsou natočeny kamerou a streamovány těm, kteří zaplatili. V Čechách je však tato možnost zatím poměrně v plenkách a tedy málo úspěšná.